2009. április 22., szerda

Ljudmila Ulickaja programjai a Könyvfesztiválon

Ljudmila Ulickaja az idei Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége április 23-26-ig. A most megjelenő regénye mellett (Daniel Stein, tolmács, 2009, Magvető) az orosz lekvár című darabja is látható a Centrál Színházban. A Budapest nagydíj átadásán Lángh Júlia mond róla laudációt - a laudációt pénteken az Élet és Irodalom közli, a szerző engedélyével másodközlésben péntek reggeltől nálunk is olvasható.



Ljudmila Ulickaja 1943-ban született a szibériai Jekatyerinburgban, ahová családját politikai okokból száműzték. Ljudmila alig egy éves volt, mikor visszaköltözhettek a fővárosba, így már Moszkvában nőtt fel, ott végezte tanulmányait, és jelenleg is ott él.

Édesanyja biokémikus volt, így nem meglepő, hogy Ljudmila Ulickaját már középiskolásként is a tudomány vonzotta, majd később elsőre felvették a Moszkvai Állami Egyetemre, ahol genetikusként végzett. Diplomája megszerzése után a Moszkvai Genetikai Intézet kutatójaként dolgozott. Amikor 1970-ben elbocsájtották – a laborban vele dolgozó munkatársaival együtt – szamizdat irodalmat olvastak és terjesztettek, tiltott könyveket birtokoltak. Nem dolgozott genetikusként kilenc éven át, és ez idő alatt szakmája annyit fejlődött, hogy később nem is tért vissza a tudományos pályájához. Természettudományos szemlélete azonban regényeiben is tetten érhető (a Kukockij eseteit kilenc éven át írta, ebben a regényében kifejezetten genetikusmúltjára épít).

Nem sokkal a peresztrojka előtt (1979 és 1982 között) a moszkvai Zsidó Színház irodalmi titkáraként tevékenykedett, írt verseket, forgatókönyveket, rádiójátékokat, elbeszélő prózát, színdarabokat (ezeket ma is több helyütt játsszák Oroszországban, valamint Németországban). Első elbeszéléskötete – viszonylag későn – 1983-ban jelent meg, de alig vettek tudomást róla. Írásait az oroszországi folyóiratok rendre visszautasították, és hamarabb publikált külföldön, mint szülőhazájában. Átütő sikert az 1995-ben, Franciaországban megjelent kisregény, a Szonyecska hozott, amelyért Ulickaja Medici-díjat kapott 1996-ban. (Ezt a kötetét azóta közel harminc országban adták ki.)

A magyar olvasók elsőként a Médea és gyermekei, valamint a Kukockij esetei című regényeit vehették kézbe. 2004 őszén az Életművésznők megjelenése és az Embertan és irodalom: elbeszélésbe oltott gének Ljudmila Ulickaja regényeiben című pécsi konferencia hozta Magyarországra. 2009-ben a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégeként újra Budapestre érkezik. Számos irodalmi díjat (köztük – a Kukockij esetei című regényéért – a legrangosabb orosz irodalmi elismerést, az orosz Booker-díjat) és elismerést kapott, Oroszországban és a világ más részein egyaránt. A Könyvfesztiválra megjelenő új regénye, a Daniel Stein, tolmács 2007-ben elnyerte Oroszországban – a Booker-díjhoz mérhetően jelentős – Nagy Könyv nemzeti irodalmi díjat (maga mögé utasítva többek között Viktor Pelevin Empire ‚V’-jét).

„Mondtak már rám mindent, az újrealistától az újszentimentalistáig. A kategóriák sosem fontosak. A lényeg, hogy az olvasókban volt valami éhség a magánélet, a magánember témái iránt, ami engem a leginkább érdekelt. (…) Nem a közösségi életre vonatkozó lózungoktól jó a világ, hanem a személyestől. Az egyéni jóságtól, erkölcsösségtől, tisztességtől. A közösségi ember felelőtlen, a magánember viszont felelősséggel viseltetik az iránt, amit csinál. Ez ilyen egyszerű.” – vallja Ljudmila Ulickaja.

Könyvei magyarul:

Médea és gyermekei (Magvető Kiadó, 2003.)
Életművésznők (Magvető Kiadó, 2004.)
Vidám temetés (Magvető Kiadó, 2005.)
Szonyecska (Magvető Kiadó, 2006.)
Odaadó hívetek, Surik (Magvető Kiadó, 2008.)
Kukockij esetei (2. kiadás, Magvető Kiadó, 2008.)
Daniel Stein, tolmács (Magvető Kiadó, 2009.)


Programjai a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon (Millenáris, 1024 Budapest, Kis Rókus u. 16-20.)


Április 23. csütörtök

15-16.00: Ünnepélyes megnyitó a Millenáris Teátrumban. A könyvfesztivált dr. Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnöke, valamint a díszvendég ország nevében Theodor Paleologu román kulturális miniszter nyitja meg.

16-17.00: Pódiumbeszélgetés Ljudmila Ulickajával a Millenáris Teátrumban. Az orosz íróval Goretity József irodalomtörténész, műfordító beszélget.

17-18.00: A Budapest Nagydíj átadása a Millenáris Teátrumban. A díjat dr. Demszky Gábor főpolgármester adja át Ljudmila Ulickajának. Laudációt mond Lángh Júlia író.


Április 24. péntek

14-16.00: A megoldhatatlan kérdések regénye? – Találkozó Ljudmila Ulickajával az ELTE BTK Ruszisztikai Központ szervezésében
Helyszín: ELTE Régészettudományi Intézet, 172-es nagyelőadó (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/B. félemelet)

17-19.00: Ljudmila Ulickaja dedikál a Millenárison a Jövő Házában, a Magvető/Líra standon (34)


Április 25. szombat

15-16.30: A Nyelvhatáron konferencia keretében kerekasztal-beszélgetés a Millenárison a Csodák Palotájában, az Osztovits Levente teremben.
Moderátor: V. Gilbert Edit
Résztvevők: Ljudmila Ulickaja, Dasa Anisimova, Krasztev Péter, Orbán György
(A Ráday Könyvesház rendezvénye)

17-19.00: Ljudmila Ulickaja dedikál a Millenárison a Jövő Házában, a Magvető/Líra standon (34)

19.30: Centrál Színház Kisszínpad (1065 Budapest, Révay u. 18.)
Felolvasó-színházi előadás Ljudmila Ulickaja Orosz lekvár című művéből (fordította: Radnai Annamária, rendező: Novák Eszter, zeneszerző: Keresztes Zoltán) a MERLiN és a Centrál Színház szervezésében. Az előadás utáni közönségtalálkozón vendégünk Ljudmila Ulickaja.

Jegyek kaphatók:

Centrál Színház (volt Vidám Színpad)
1065 Budapest, Révay u. 18.
Tel: 301-2068
e-mail:szervezes@centralszinhaz.hu
www.centralszinhaz.hu


Április 26. vasárnap

14-16.00: Ljudmila Ulickaja dedikál a Millenárison a Jövő Házában, a Magvető/Líra standon (34)

Ulickaja új regényével és a könyvfesztiváli programjaival kapcsolatos folyamatosan frissülő információk a szerzőnő magyar honlapján olvashatók.

Nincsenek megjegyzések: